Destek Birimleri

Pulmoner Rehabilitasyon

PULMONER REHABİLİTASYON

Solunum terapisi, uzun süredir solunum hastalığı olanlar için ilaç tedavilerine ek olarak yaygın olarak uygulanan ve güncel kılavuzlarda etkinliği kanıtlanmış bir tedavi  rehabilitasyondur. Uzun dönem akciğer hastalığı veya başka nedenli solunum sıkıntısı yaşayan insanlar her ne kadar nefes darlığını fazla hissetmiyor olsa bile, zarar içerisinde hareket etmek veya normal günlük aktiviteleri yapmak güçleşir. Çok kolay  yorulur ve sıklıkla dinlenmek  zorunda hissedilir. Nefesin yetmemesi hissi bile kişide ölüm korkusu gelişmesi ile sonuçlanabilir. Hastada bu durum panik ve gerginliğe sebep olur, zaman içeriside zaruri ihtiyaçları haricinde hareket etmemeyi tercih eder. Süreç uzadıkça kas güçsüzlüğü, kemik erimesi, akciğer ve kalp fonksiyonlarında azalma ile beraber hastanın bu kısır döngüden çıkması çok daha karmaşık hale gelir.

Bu program, akciğer hastalığı olan (KOAH, Astım, Bronşiektazi, kistik fibrosis, göğüs kafesi deformiteleri, bağ doku hastalıklarının etilediği akciğer hastalıkları) veya COVID sonrası uzun dönem hastane yatışı olan hastaların fiziksel ve sosyal durumlarını en üst düzeye çıkarmaya amaçlayan bir rehabilitasyon programıdır.

Programa düzenli katılan hasta grubunda hastaneye başvuru sayısı, sıklığı, hastanede kalış süresi azalmaktadır. Hastanın yanında ailesine verilen eğitim ile de başarı olasılığı artmaktadır.

Pulmoner rehabilitasyon (Solunum terapisti) programları, konusunda eğitimli göğüs hastalıkları uzmanı ve/veya diğer uzman hekimler, fizyoterapistler, hemşireler, diyetisyenler ve psikologlardan oluşan çok disiplinli bir ekiple gerçekleştirilmektedir.

Kişiye özel belirlenen egzersiz programı sayesinde; Hastanın rehabilitasyon sonrası:

*Nefes darlığı ile baş edebilme ve doğru nefes alıp-verme yöntemlerinin benimsetilmesi,

*Balgam çıkartmaya yönelik terapilerin uygulanabilmesi,

*Hastanın mevcut akciğer hastalığı ile daha detaylı bilgiler sunulurak hasta ve ailesine yönelik eğitimlerin gerçekleşmesi,

*Beslenme alışkanlıkları ile ilgili danışmanlık verilerek sağlıklı beslenmeleri,

*Psikososyal destek ile ruhsal iyilik haline kavuşulması hedeflemektedir.

Program İçeriği

Program içeriği değişmekle beraber; haftada 3 kez en az 3 ay sürmektedir. Hastanede direk gözetmen eşliğinde egzersiz ve gevşeme programı yanında eğitim programları uygulanmaktadır. Hasta ve ailesinin eğitimi pulmoner rehabilitasyon programı dahilinde uygulanmaktadır. Ayrıca yazılı ve görsel materyaller ile hastanın eğitimi desteklenmektedir. Eğitim programımız bireysel ya da grup seansı şeklinde uygulanabilir. Ayrıca her hastaya kişiye özel program dizayn edilir.

 

06 Ocak 2023