Göğüs Cerrahisi

Türkiye’nin en fazla akciğer naklini başarı ile gerçekleştiren Koşuyolu Göğüs Cerrahisi Kliniğimiz, özellikle akciğerler ve soluk borusu, göğüs duvarı ve içerisindeki mediasten organları ile diyafram hastalıklarının tanı ve tedavisinde en güncel teşhis metod ve tetkiklerini kullanarakhizmet vermektedir. Özellikle toplumda en çok görülen hastalıklar arasında yer alan akciğerlerin primer ve sekonder (başka organdan akciğerlere sıçramış) tümörleri ve kanserleri konusunda gerçekleştirdiği başarılı cerrahi tedavi yöntemleri ile ciddi bir sağlık sorununa çözüm üretmektedir. Günümüzde yeni bir tedavi alanı olan kronik akciğer hastalığına yol açan bronşiektazi gibi akciğer içi solunum yollarının patolojilerinde hava yolu genişletme yöntemi ile (bronkodilatatör balon uygulaması)sağlanan fonksiyonel düzelme bu hastaların hayat kalitesinde çok ciddi artış sağlamaktadır.

Kliniğimizin en önemli hizmeti, her yaştaki akciğer yetmezliği hastasına akciğer nakli tedavi imkanı sağlamasıdır. Akciğer nakli konusunda uzun yıllara dayanan tecrübesi ile de bu alanda ülkemizde lider konumunu devam ettirmektedir. Son yıllarda ülkemizdeki akciğer nakli ameliyatlarının önemli bir kısmını gerçekleştiren ekibimiz, nakledilecek akciğerleri ülkemizin dört bir yanından alarak hastanemizde başarılı bir şekilde hastalarımıza nakletmektedirler.

Bir diğer spesifik cerrahi tedavi alanı da akciğer kan basıncı artışına (Kronik PulmonerHipertansiyon) ve ciddi solunum yetmezliğine yol açan akciğer atardamarlarının kronik tıkanıklığının (Kronik PulmonerArteriyelTromboz) kalp-akciğer makinası yardımı ile vücudun soğutulup dolaşım ve solunumun durdurularak gerçekleştirilen yaygın pulmoner arter içerisindeki tıkanıklığın temizlenme girişimi ile tedavi edilmesidir (PulmonerTrombo-Endarterektomi).

Koşuyolu Göğüs Cerrahisi Kliniği 1 Doçent (Eğitim Görevlisi) ve 2 uzman hekim ile hizmet vermektedir. Kliniğin tüm hizmetlerinde görev alan 3 Göğüs Hastalıkları uzman hekimi de kliniğe başvuran tüm hastaların tedavisini, bronkoskopi ile teşhislerin konulmasını ve biyopsi alınmasını icra etmektedir.

Hastanemizde Göğüs Cerrahisi Alanında Tedavisi Yapılan Hastalıklar:

  • Akciğer yetmezliğine yönelik akciğer nakli
  • Akciğer kanser ve tümörlerinin rezeksiyonu
  • Göğüs duvarı tümörleri rezeksiyonu
  • Bronşiektazinin balon bronkodilatatör genişletme ile tedavisi
  • Nefes borusu (trakea) hastalıklarının cerrahi tedavileri
  • Kunduracı göğsü, güvercin göğsü gibi göğüs duvarı deformitelerinin düzeltilmesi
  • Diyafram disfonksiyonu ve elevasyonunun cerrahi tedavisi

 

Klinik Hakkında

24 Temmuz 2023