COVID-19 Sürecinde Grip Sezonu ve Alınması Gereken Önlemler
07 Ocak 2022

COVID-19 Sürecinde Grip Sezonu ve Alınması Gereken Önlemler

Grip, influenza virüsünün neden olduğu, genellikle sonbahar sonu,kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde çok daha sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır.

Her yıl,bu dönemlerde dünyada 3-5 milyon kişinin gribe yakalandığını biliyoruz. Dünyada 2020 yılında grip vakalarına ender olarak rastlandı. Bunun başlıca nedeni COVID-19 pandemisi nedeniyle okulların kapanması, iş dünyasında çalışanların ev ortamında işlerine devam etmeleri:Dolayısıyla dünyada sosyal temasın azaltılmış olması ve bireysel maske kullanımının artması nedeniyle grip salgını gelişmedi. 

Her ne kadar covid pandemisi olsada,bu süreçte grip salgını olmayacak beklentisi içinde olamayız.Aşılanma tüm dünyada yaygınlaşmış olmasına rağmen,okulların ve işyerlerin açılması;insanların kendini koruma önlemlerini gevşetti. İnsanların,soğuk havalarda kapalı ortamlarda teması olacağından grip salgını da beklenebilir.

Riskli gruplar özellikle grip açısından dikkat etmelidir: 5 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üzeri erişkinler; gebeler; HIV, malign hastalıklar gibi bağışıklığı baskılanmış kişiler, kronik hastalıklardan; KOAH, astım, bronşiektazi, akciğer fibrozisi, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, nörolojik (sinir sistemi) hastalıkları, hematolojik (kan) hastalıkları, metabolik hastalığı olanlar (Diyabet vb), morbid obez kişiler (Vücut kitle indeksi > 40) ve sağlık çalışanlarıdır.

Gribin tipik bulguları: Ani başlayan ateş öyküsü, öksürük ve/veya boğaz ağrısıdır.  Kas ağrısı, kırgınlık ve baş ağrısı, solunum sıkıntısı da eşlik edebilir. Grip virüsü en sık öksürme, hapşırma ile ortama saçılan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşır. Bulgular COVİD-19 ve diğer viral enfeksiyon bulguları ile  aynı olabilir.

Bulgular başladığında COVİD-19 ile grip enfeksiyonunu ayırt etmek için COVİD PCR testininin yanında diğer virusleri de tespit edilebilecek solunum yolu viral panelinin de uygulanması önemlidir.

Grip hastalığını ve gelişebilecek olumsuz sonuçlarını önlemenin en önemli yolu grip aşısı yaptırmaktır.  COVİD ve grip aşılarının aynı anda yapılmasında sakınca yoktur. Kasım  başında başlaması beklenen grip sezonunun öncesinde, risk grupları başta olmak üzere toplumun aşılanması korunmada önemlidir.

Tüm bunların yanında sosyal mesafe, hijyen ve maske gibi önlemlerin mutlaka alınması önemlidir.

Uzm. Dr. Pınar ATAGÜN GÜNEY
 S.B.Ü. Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 Göğüs Hastalıkları Uzmanı