PEDİATRİK ANJİODA ANESTEZİNİN YERİ
20 Ocak 2021

PEDİATRİK ANJİODA ANESTEZİNİN YERİ

Çocuğunun veya bebeğinin kalbindeki sorunun saptanması için anjiyo kararı alındığında pek çok anne baba endişeye kapılır, Ancak endişelenmenize gerek yok! Çünkü anjiyo, bebek ve çocuklarda da sık ve güvenle uygulanabilen bir yöntem.

Çocuklar genellikle anjiyo olacakları sabah erken bir saatte veya bir gün önce hastaneye yatırılıyor. Size, yatış işlemi yaptıktan sonra anjiyo ayrıntıları anlatılıyor anestestezinin ve bu işlemin riskleri anlatılmakta, işlemin yapılması için yazılı izniniz alınıyor.

Hastane tarafından çocuğunuzun kendini iyi hissetmesini sağlamak ve endişe duymasını önlemek için bir dizi önlem alınıyor.

Anjiyo öncesi çocuğunuza yönelik planlanan beslenme programına uymanız isteniyor. Anjiyo uygulaması genel anestezi altında yapılacağı için çocuğun işlem öncesi katı gıdalar için 6-8 saat ,sıvı gıdalar için 4-6 saat açlık süresinin olmasına dikkat ediliyor.

Genel anestezi alacak çocuğun işlemden önce belli bir saatten itibaren yememesi gerekiyor. Bu nedenle anjiyodan önce doktorunuzun size söyleyeceği belirli bir süreden itibaren çocuğunuza yiyecek, içecek bir şey vermemeye özen göstermelisiniz.

Gerektiğinde ilaç uygulamak üzere çocuğunuza bir serum kanülü takılıyor.

Anjiyo boyunca çocuğunuz doktor, hemşire ve teknisyenlerin gözetiminde bulunuyor. Genellikle anestezi doktoru tarafından verilen anestejik ilaçlar sayesinde çocuğunuz tüm işlem boyunca uyuyor. Dolayısıyla işlemden kaynaklanan bir rahatsızlık duymuyor.

 İşlem sırasında kateter bir atardamara veya toplardamara yerleştiriliyor.

Kardiyolog özel bir röntgen tekniğinden yararlanarak kateteri görüyor ve kateter kalbe ulaşana dek hafifçe itiyor. Kateterden alınan kan örnekleri ve basınç ölçümleri sayesinde kalpteki kusur hakkında bilgi elde ediliyor. Anjiyo esnasında kateterden damarlara ve kalbin odacıklarına X-ışınları ile görülebilen özel bir boya veriliyor. Boyanın verilmesinden sonra röntgen filmi kaydediliyor.

Anjiyodan sonra çocuğunuz servisteki odasına yatırılıyor, birkaç saat uyuması ve bu arada toparlanması sağlanıyor.Bu süre içersinde ağızdan herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekiyor.

Bu süre zarfında çocuğunuzun toparlanıncaya kadar damar yolundan serum alıyor.

İşlemden sonra hafif bir ateş ve mide rahatsızlığı olabiliyor, ancak bu şikayetler genellikle birkaç saat içinde kayboluyor.

Anjiyo sonrası çocuk kardiyoloğu, anjiyo sonucu hakkında sizinle görüşüyor.

Çocuğunuzun hastanede bulunmasını gerektirecek başka bir neden yoksa aynı günün akşam veya ertesi gün taburcu olması mümkün olmaktadır.

Uz. Dr. Ufuk USLU

S.B.Ü. Koşuyolu Yüksek İhtisas E.A.H.

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı